.

.

Кина 1995-8 Печат Кина Дама На Гуо На Пролет Излегување Марки 2 ПАРЧИЊА

Кина 1995-8 Печат Кина Дама На Гуо На Пролет Излегување Марки 2 ПАРЧИЊА

Оценка на стоката:

DEN 3.00
Достапност
Производот е достапен

Печатење единица : Лиаонинг Шенјанг печат фабрика Номинална вредност на печат : 1ЈУАН. Време на издавање : 1995. Број : 2 ПАРЧИЊА. Тип : Големина На Печат : 50ММ*38ММ. Сликата На Државата Мадам Гуо Во Посета На Пролетниот Фестивал Беше издадена Од Министерството За Пошти и Телекомуникации на Народна Република Кина На 23 Мај 1995 година со цел да се пренесе долгата традиција На Кинеската сликарска уметност. Тоа е посебен печат со бројот на 1995-8. Постојат 2 марки во комплетен сет, од кои две се испечатени хоризонтално, а моделот Е Пролетното Излегување На Мадам Од Кралството Гуо создадено од Џанг Ксуан, сликар од Династијата Танг. Првиот печат ја прикажува Дамата На Државата Гуо, дамата На Кореја и последните три паралелни возачи кои возат светло жолта кора со узда; вториот печат ги прикажува тројцата луѓе кои возат сами напред.

Декларирани спецификации

Комплементите на стоката